DentiNews.pl

Pasta do zębów BioMin

Wakacje - to nie czas urlopu dla zębów

Wakacje - to nie czas urlopu dla zębów
Lato to tradycyjny okres urlopów i wyjazdów. Jednakże letni wypoczynek nie zwalnia nas od pielęgnacji zębów, a wręcz jest to czas, w którym szczególną uwagę powinniśmy poświęcić profilaktyce jamy ustnej.

Większość z nas wybiera się na letni wypoczynek. Niezależnie czy pojedziemy w góry, nad jeziora czy też planujemy relaks na plażach w ciepłych krajach, jedną z pierwszych czynności, którą powinniśmy załatwić przez wyjazdem jest wizyta u stomatologa. Każdy z nas wie jak ból zębów może zepsuć nam oraz naszym bliskim wakacyjny wyjazd. Szczególne ważne jest to w przypadku pobytów zagranicznych lub w regionach z brakiem dostępności do służby zdrowia. Pamiętajmy, że prawie żadne ubezpieczenie nie pokrywa leczenia stomatologicznego, a jedynie pomoc doraźną. Dodatkowo wiele zabiegów niestety może nie skończyć się na jednej wizycie, a ceny leczenia w wielu krajach są kilkakrotnie wyższe niż w Polsce. Poważny kłopot mogą mieć turyści przebywający w miejscach oddalonych od miast lub udający się na długi rejs jachtem.

Dlatego wybierając się na wakacje koniecznie należy dokonać kontroli profilaktycznej kilka tygodni przez planowanym wyjazdem, aby mieć czas na ewentualne leczenie. Ponadto osoby korzystające z leczenia protetycznego powinny skontrolować stan swoich protez, ponieważ okres wyjazdów nierzadko jest czasem degustacji lokalnych potraw oraz obfitych posiłków.

Udając się na wakacje często korzystamy z transportu lotniczego i tutaj też może nas czekać przykra niespodzianka związana z zębami. Ból zęba podczas lotu lub nurkowania to sygnał, że w uzębieniu może rozwijać się stan zapalny lub w zębie znajduje się zamknięte powietrze. Powietrze w zębach to wynik złego wypełnienia. Ból zęba spowodowany jest zmianą ciśnienia, dlatego choroba nosi nazwę barodontalgii. Dlategoprzed planowanym lotem lub nurkowaniem zaleca się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które powinno wykluczyć istnienie stanu zapalnego lub pustych przestrzeni wewnątrz zęba.

W okresie urlopu zazwyczaj spożywamy posiłki w restauracjach i barach. I tu rodzi się następny problem: zachowania higieny jamy ustnej po posiłku. Oczywiście możemy ze sobą nosić wszędzie szczoteczkę do zębów, pastę oraz nić dentystyczną. Jednakże w przypadku pobytu na plaży czy basenie hotelowym jest to dość kłopotliwe. Z pomocą przychodzą nam właściciele obiektów gastronomicznych, którzy wyposażają swoje lokale nie tylko w wykałaczki, ale również automaty z przyborami stomatologicznymi. Przykładem może być popularna karczma w ośrodku narciarskim MasterSki w Tyliczu, gdzie możemy skorzystać z dozownika z płynem do płukania i higieny jamy ustnej. Jak zauważa współwłaściciel karczmy Pan Bartłomiej Miejski, turyści coraz częściej korzystają z tej dogodności czym świadczy tempo uzupełniania dozownika.

Obecnie w modzie jest zdrowy styl życia. Naszymi klientami są w większości narciarze i snowbordziści w okresie zimowym, ale także turyści piesi i rowerowi w lecie. Staramy się w naszym ośrodku oferować nie tylko aktywny wypoczynek, ale także zdrową i smaczną kuchnię. Dlatego możliwość skorzystania z dozownika płynu do płukania jamy ustnej, a w przyszłości może także z automatu do sprzedaży szczoteczek do zębów z pastą, wpisuje się w prozdrowotną politykę ośrodka” - zauważa Pan Bartłomiej.

Zachowania higieny jamy ustnej po posiłku jest szczególne ważne w przypadku spożywania potraw słodkich oraz kwaśnych. Pamiętajmy, że również potrawy pozostawiające reszki jedzenia pomiędzy zębami mogą doprowadzić do rozwoju próchnicy. Dlatego po posiłku należy umyć zęby, a jeżeli jest to niemożliwe, wypłukać czystą wodą lub usunąć resztki jedzenia w sposób mechaniczny za pomocą nici dentystycznej lub wykałaczki. Wybierając lokal na posiłek warto zwrócić uwagę na możliwość zadbania o zdrowie swoich zębów.

Pamiętajmy zatem, aby z wakacji przywieźć tylko miłe wspomnienia, o zęby należy zadbać zarówno przed, jak i w trakcie wyjazdu.
Tandex Hard 19 żółta

8.5 zł

Tandex szczoteczka do protez - niebieska

22.5 zł

WhiteWash Szczoteczka wybielająca - czarna

11.95 zł