DentiNews.pl

Pasta do zębów BioMin

Ból głowy a brak zęba

Ból głowy a brak zęba
Czy brakujący ząb to tylko kwestia estetyki? Czy należy przejmować się brakiem uzębienia, które nie jest widoczne? Oczywiście tak. Z powodu braku zęba może boleć nas głowa lub ucho.

Mało kto spośród dorosłych osób ma pełen garnitur zębów. Przez długi okres panowało wręcz przekonanie, że tzw. zęby mądrości (ósemki) należy profilaktycznie usuwać. Spowodowane to było trudnością z utrzymaniem higieny w tych trudnodostępnych miejscach. Również brak profilaktyki ortodontycznej wpływał na zbytnie ściskanie się zębów, co powodowało rozwój wad zgryzu.

Oprócz ósemek w trakcie naszego życia niestety często tracimy również inne zęby. Najczęstszym powodem ekstrakcji jest próchnica, ale też często są to urazy mechaniczne. Innym powodem może być choroba lub terapia farmakologiczna.
Niezależnie czy jest to utrata zębów przednich, czy tylnych, jest to zawsze poważny problem stomatologiczny. Wynika to z faktu, że zęby nie są nieruchome. Niestety nasze uzębienie nie znosi pustki, dlatego w wyniku ubytku następuje wędrówka zębów. Wędrówka nie dotyczy tylko zębów sąsiadujących z usuniętym zębem, ale także dochodzi do powolnego wysuwania się zęba przeciwnego z kości. Jeżeli brak nam dolnej piątki, to górna piątka nie ma podparcia i zostanie wysunięta na dół. Dlatego brak jednego zęba powoduje przesuniecie co najmniej trzech zębów sąsiadujących (z prawej i lewej strony oraz zęba znajdującego się po przeciwnej stronie). Powoduje to wady zgryzu oraz dolegliwości w postaci bólu szczeki i żuchwy, w wyniku nierównomiernego rozłożenia sił nacisku i tarcia.

Dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego mogą spowodować różnorodne objawy. Są to bóle głowy, ucha, skroni czy potylicy. Ból może nasilać się w trakcie jedzenia lub rozmowy. Dodatkowo złe rozłożenie naprężeń w szczęce powoduje ścieranie, kruszenie i pękanie zdrowych zębów. Ubytki zębów powodują również problemy gastryczne. Jest to wynikiem zaburzenia prawidłowego przeżuwania jedzenia. Wysuwanie się zęba powoduje też odsłonięcie części korzenia, co naraża go na osadzanie się płytki nazębnej oraz często powoduje ból.

Podobne dolegliwości można odczuwać w wyniku utraty części zęba. Dlatego ważne jest, aby próbować uzupełnić wszelkie ubytki w naszych zębach: niezależnie czy to ma być plomba, mostek czy implant. Pamiętajmy, że siły działające w naszej jamie ustnej dochodzą nawet do 60 kg. Dlatego tak ważne jest, aby rozłożyć te siły na wszystkie zęby. Pamiętajmy, że brak nawet jednego zęba powoduje przeniesienie sił na wszystkie pozostałe. Równocześnie, nawet nieświadomie, „oszczędzamy” tę stronę szczęki, w której występują braki uzębienia, narażając na wytężoną pracę inne partie zębów.

Czy zatem należy przejmować się brakiem zęba? Zdecydowanie TAK.
Nie jest to związane tylko z estetyką, a przede wszystkim z naszym zdrowiem i ochroną pozostałych zębów. 
BioMin C preparat 75ml

34.97 zł

WhiteWash Sonic Whitening SW2000 końcówki 2 sztuki

42.95 zł

Tandex lusterko stomatologiczne - żółte

6.55 zł