DentiNews.pl

Pasta do zębów BioMin

Dlaczego mam nieświeży oddech?

Dlaczego mam nieświeży oddech?
Przykry zapach z ust może mieć różne przyczyny, jednakże nigdy nie można go ignorować. Pozbycie się tej dolegliwości poprawi nie tylko relacje z innymi, ale przede wszystkim nasze zdrowie.

Najczęstszym powodem nieprzyjemnego oddechu, czyli halitozy, jest zła higiena jamy ustnej. W jamie ustnej w wyniku gromadzenia się resztek pokarmu oraz powstawania osadu na zębach rozwijają się bakterie i grzyby. Bakterie są miedzy innymi odpowiedzialne za wytwarzanie lotnych związków siarki o bardzo intensywnej woni. Bakterie rozwijają się nie tylko w pozostawionych resztkach jedzenia miedzy zębami, ale także pod nieszczelnymi plombami, protezą oraz na języku. U osób, które często chorują na anginę, zapalenie zatok czy nieżyt nosa, tworzą się nisze, w których gromadzi się jedzenie i rozwijają się bakterie. Z czasem może stać się to przyczyną poważnych chorób. Dlatego zawsze konieczna jest wizyta u dentysty i laryngologa w celu określenia źródła nieprzyjemnego zapachu.

Powodem halitozy mogą być również schorzenia układu pokarmowego. Zaleganie niestrawionego pokarmu w żołądku, jak i obecność bakterii Helicobacter pylori odpowiedzialnej za tworzenie dużej ilości związków siarki, mogą być przyczyną nieświeżego oddechu. Również zwykłe przejedzenie może spowodować ucisk pełnego żołądka na przeponę, co powoduje uwalnianie się kwaśnych soków trawiennych do przełyku. Także i zaparcia mogą przyczynić się do uwalniania się nieprzyjemnych gazów w przełyku. Problem nasila się na skutek palenia tytoniu oraz nadużywania alkoholu. Pamiętać należy, że przykry zapach z ust to również objawy wielu ciężkich i przewlekłych chorób, jak: cukrzyca, gruźlica, grzybica płuc lub choroby nerek.

Halitozie sprzyja niedostateczne wydzielanie śliny. Ślina nie tylko nawilża jamę ustną, ale zawiera także enzymy trawienne oraz substancje bakteriobójcze, zapewniając odpowiedni poziom kwasowości w jamie ustnej. Deficyt śliny może być spowodowany m.in. stresem, ponieważ kortyzol, hormon stresu, hamuje jej wydzielanie. Inne przyczyny to dieta odchudzająca, stosowanie leków odwadniających, przeciw nadciśnieniu i antydepresyjnych lub zaburzenia hormonalne, np. podczas miesiączki lub menopauzy. Powodem może być także niedrożność górnych dróg oddechowych, zmuszająca nas do oddychania ustami, lub klimatyzacja, która również wysusza jamę ustną.

Ważna także jest dieta. Cebula i czosnek zawierają związki siarki i allicynę, których to zapach może utrzymywać się wiele godzin. Również spożywanie ciężkostrawnych i pikantnych pokarmów oraz wędzonych ryb potęguje problem. W jego rozwiązaniu pomóc nam może odpowiednia dieta – na przykład witamina C zawarta w wielu produktach hamuje rozwój bakterii i pobudza wydzielanie śliny, dlatego wypicie przynajmniej szklanki wody z sokiem z cytryny nie tylko wpływa na nasze zdrowie, ale też poprawia zapach z ust. Zielona herbata natomiast zapobiega osadzaniu się płytki nazębnej.

Dolegliwości związane z halitozą ma ok. 25-50% Polaków. W 80-90% jej przyczyną jest próchnica, kamień nazębny, choroby jamy ustnej i przyzębia. Pamiętajmy, że guma do żucia nie tylko działa jedynie doraźnie, ale poprzez obciążenie stawów skroniowo-żuchwowych może powodować ich ból, a czasami i ból głowy. Dlatego zaleca się żucie nie więcej niż dwóch gum dziennie i tylko przez kilkanaście minut. Najważniejsza jest zatem higiena jamy ustnej. Po każdym posiłku należy myć i nitkować zęby lub przynajmniej stosować odpowiednio dobrany płyn do płukania ust: te z alkoholem powodują dalsze wysuszenie jamy ustanej, natomiast zawierające związki bakteriobójcze mogą powodować podrażnienie błony śluzowej. Dbając o czystości jamy ustnej nie można zapomnieć o języku i dziąsłach.

Pamiętajmy, że guma do żucia, tik-taki czy preparaty z cynkiem tylko doraźnie pomagają przy problemie przykrego zapachu z ust, a ich długie i częste stosowanie może być przyczyną innych schorzeń, np. próchnicy, w przypadku produktów zawierających cukier. Dlatego ważne jest, aby nie lekceważyć istniejącego problemu i udać się do odpowiednich specjalistów. 
Tandex Kids 4-7 zielona

8.5 zł

Oral-B Pro-Expert Clinic Line Pro-Flex - Medium - fioletowa

14.99 zł

Oral-B Pro-Expert Extra Clean - Medium - fioletowo-zielona

10.98 zł