DentiNews.pl

BioMin C

Nie bójmy się dentysty

Nie bójmy się dentysty
Co trzecia osoba rezygnuje lub odkłada wizytę u stomatologa ze względu na lęk przed bólem. Jednakże już od wielu lat dentyści stosują różnorodne metody mające na celu usuniecie nieprzyjemnych doznań w trakcie zabiegów stomatologicznych.

Jednym z pionierów walki z bólem w gabinecie dentystycznym był Polak Franciszek Kobyliński. Temu żyjącemu pod koniec XIX w. polskiemu lekarzowi stomatologowi i wynalazcy wielu z nas zawdzięcza bezstresowe wizyty u dentysty. Prowadził on bowiem badania nad użyciem mieszaniny azotu i tlenu (gaz rozweselający) jako środka znieczulającego i zademonstrował prototyp aparatu własnej konstrukcji do wytwarzania i przechowywania tego środka. Udowodnił on, że leczenie stomatologiczne, dzięki znieczuleniu, nie musi boleć.

W trakcie zabiegów stomatologicznych najczęściej proponowane jest nam znieczulenie w postaci zastrzyku. Pomimo że w większości przypadków środek ten doskonale zwalcza ból związany z zabiegami stomatologicznymi, to duża część osób z niego rezygnuje. Głównymi powodami są zarówno względy finansowe, jak i postawa „macho” u mężczyzn. Pamiętajmy jednak, że świadomość zadawania bólu jest nieprzyjemna również dla dentystów. Ból, zauważalny u pacjenta, może wywołać chęć szybszego zakończenia zabiegu oraz nerwowość lekarza. Szczególne istotne jest to w przypadku wizyt dzieci, które nawet mało dolegliwy zabieg może zniechęcić do wizyt u dentysty w przyszłości. Pomimo panującego przekonania o lepszym znoszeniu bólu przez kobiety, to jednak one zgłaszają większy strach i odczucie cierpienia podczas zabiegów stomatologicznych niż mężczyźni. Dlatego trzeba pamiętać o indywidualnym podejściu do pacjenta. U niektórych osób nawet – wydawałoby się – mało inwazyjny zabieg może spowodować traumę.

Współcześnie możemy spotkać się z różnymi metodami walki z bólem w czasie wizyt dentystycznych. Jednym z popularnych środków stosowanych w gabinetach jest urządzenie The Wand. Urządzenie to komputerowo dozuje środek przeciwbólowy pacjentowi poprzez igłę, podobnie jak przy zastrzyku, jednakże nie powoduje nieprzyjemnego uczucia „rozpychania”. Inną zaletą jest wygląd urządzenia, które przypomina długopis, co jest ważne dla osób bojących się zastrzyków.

Pacjenci w tracie wizyty u dentysty narzekają również na nieprzyjemne odczucia w trakcie borowania. I na to współczesna technika znalazła rozwiązanie. Otóż ubytki mogą być usuwane nie wiertłem, lecz metodą tzw. abrazji powietrznej. Metodę tę znamy z piaskowania karoserii w warsztatach samochodowych. Jednakże w tym przypadku szlifuje się powierzchnię zęba strumieniem powietrza z cząsteczkami tlenku glinu. Drobinki tej substancji ścierają próchnicę szybciej niż tradycyjne wiertło. I co najważniejsze – robią to bezboleśnie. Jednak pomimo swoich licznych zalet, to jest brak bólu, mniejszego niszczenia zdrowych tkanek niż w przypadku tradycyjnego borowania, braku wibracji oraz nieprzyjemnego odgłosu, ta metoda nie może być stosowana do leczenia wszystkich rodzajów ubytków. Odnosi się to przede wszystkim do ubytków pod dziąsłami. Również osoby chore na astmę oskrzelową nie mogą korzystać z tej metody.

Zabiegi zalecane przez ortodontów także mogą powodować nieprzyjemne odczucia. I również w tym przypadku z pomocą przychodzi nowoczesna technika. Zabieg dekortykacji polega na nacinaniu kości szczęki za pomocą urządzenia wykorzystującego ultradźwięki. Dzięki temu zabiegowi zęby zaczynają się szybciej przesuwać, co umożliwia korektę zgryzu już po pół roku. Dodatkowo zabieg jest bezbolesny i nie powoduje opuchlizny.

Jednakże pomimo zaawansowanych technik Polacy boją się wizyty u dentysty bardziej niż Włosi, Francuzi czy Hiszpanie. Z tego względu prawie 40% rodaków zaniedbuje leczenie zębów. Jest to głównie wynik braku profilaktycznego leczenia i reagowania wyłącznie w przypadku dolegliwości. Niestety ciągle pokutuje zwyczaj odwiedzania lekarza jedynie z trudnym do zniesienia bólem zęba, podczas gdy kontrole u dentysty powinny być regularne, a do wystąpienia bólu nigdy nie powinno się dopuścić. Jednakże jeżeli już konieczny jest zabieg, pamiętajmy o zapewnieniu komfortu psychicznego zarówno sobie, jak i lekarzowi.
Tandex Junior 8-12 biała

8.5 zł

BioMin C preparat 75ml

34.97 zł

Tandex szczoteczka do protez - niebieska

22.5 zł