DentiNews.pl

BioMin C

Czy warto dbać o białe zęby? Czyli biało na białym

Czy warto dbać o białe zęby? Czyli biało na białym
Dbałość o czyste zęby to nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim zabiegi higieniczne pomagające w dbaniu o zdrowie zębów.

Z punktu widzenia stomatologów profesjonalne usuwanie osadu i kamienia z zębów jest absolutnie niezbędne, ponieważ zapobiega próchnicy i chorobom zębów.

Niestety osad bakteryjny na zębach powstaje już kilkanaście minut po ich wyszczotkowaniu. Powstaje on z połączenia śliny, płynów i resztek jedzenia. W osadzie tym rozwijają się bakterie, które wytwarzają kwasy i niszczą szkliwo zębów oraz uszkadzają dziąsła. Długotrwałe oddziaływanie kwasów na zęby i dziąsła bez odpowiedniego leczenia może doprowadzić do trwałych uszkodzeń. Ponadto pozostawiony osad z czasem ulega mineralizacji i przekształca się w kamień nazębny, widoczny w formie przebarwień.
Również w kamieniu nazębnym znajdują się bakterie, powodujące zapalenie dziąseł i całego przyzębia. Choroby te utrudniają leczenie zachowawcze, gdyż krwawiące dziąsła uniemożliwiają np. założenie szczelnego wypełnienia. Kamień nazębny i związane z nim choroby są szczególne niebezpieczne dla osób chorych na serce lub cukrzycę. Dlatego zaleca się, aby oczyszczać zęby dwa razy w roku, a w niektórych przypadkach nawet częściej.

Sam zabieg oczyszczania zębów składa się ze skalingu i piaskowania. Skaling to usuwanie kamienia za pomocą skalera ultradźwiękowego, podczas gdy piaskowanie usuwa szkodliwe osady nawet z najdrobniejszych szczelin. W wyniku tych zabiegów zęby stają się również jaśniejsze. Niestety zabiegi te są bolesne i wykonuje się je zazwyczaj przy znieczuleniu. Współcześnie skalery ultradźwiękowe zastępują pneumatyczne. Generowana przez nie fala ultradźwiękowa jest mniej podrażniająca.
U niektórych po zabiegu wybielania zębów mogą pojawić się dolegliwości związane z ich nadwrażliwością. Rozwiązaniem jest wówczas lampa halogenowa, która ze względu na długość fal redukuje efekt nadwrażliwości.
Inną niedogodnością oczyszczania i wybielania zębów jest ich negatywny wpływ na wypełnienia i martwe zęby. Ponieważ gdy sam zabieg jest nieszkodliwy dla naturalnych zębów, tak w przypadku zębów z plombami oraz u osób z chorobami przyzębia niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Pamiętajmy, że po zabiegu konieczne jest zachowywanie przez minimum dobę (a najlepiej przez dwa tygodnie) tzw. białej diety, czyli spożywanie płynów i posiłków, które nie zawierają barwników mogących „zabrudzić” zęby.
Również na co dzień możemy walczyć z osadem nazębnym. Do tego jednakże nie wystarczy tylko szczotka i pasta, ale niezbędna jest nić dentystyczna, wyciorki i płyn do płukania. Również specjalne irygatory pozwalają na dokładne czyszczenie przestrzeni między zębami, bez narażenia dziąseł na ich uszkodzenie; można też stosować żele wybielające i specjalne nakładki na zęby.

Najczęściej stosujemy w codziennej higienie jamy ustnej pasty wybielające, jednak należy pamiętać, że nie są to pasty do codziennego stosowania, gdyż mają zazwyczaj bardzo duży współczynnik ścieralności, co naraża zęby na przebarwienia i nadwrażliwość.
Właściwe jest stosowanie szczoteczek elektrycznych (najlepiej z programem usuwania kamienia) lub sonicznych, ponieważ pomagają one w walce z osadem, a jednocześnie są łagodne dla dziąseł.

Dbanie o białe zęby to ważny element higieny jamy ustnej. Można podsumować, że za pięknym uśmiechem kryją się zawsze zdrowe zęby.
Tandex Flexi Max Ruby 4 szt. czerwony

16.95 zł

Tandex Flexi X-Micro Fine Turquise 6 szt. morski

16.95 zł

WhiteWash Sonic Whitening SW2000 końcówki międzyzębowe 2 sztuki

42.95 zł