DentiNews.pl

Pasta do zębów BioMin

Implanty - trzecie zęby

Implanty - trzecie zęby
Każdy z nas chciałby mieć co najmniej trzeci garnitur zębów. Tak aby na starość wymienić wszystkie zęby, jak to ma miejsce w przypadku zębów mlecznych.

Niestety jest to niemożliwe. Nasze zęby mają ograniczony proces wzrostu i niestety często tracimy je w wyniku urazów lub chorób. Zęby człowieka nie są też hypselodontyczne, czyli rosnące stale przez całe życie. W zębach tych szkliwo pokrywa koronę i korzeń. Występują one głównie w postaci siekaczy występują głównie u gryzoni, i są ścierane przez całe życie.

Niedoskonałości ludzkiego ciała oraz wzrost długości życia powodują, że zmuszeni jesteśmy korzystać ze sztucznych zębów. Najpopularniejszą metodą na ubytki w uzębieniu jest ruchoma proteza, most protetyczny lub implant. Współcześnie coraz większą popularnością cieszą się właśnie implanty.

Implant to sztuczny korzeń zęba wykonany ze stopu tytanu. Tytan ze względu na swoją biokompatybilność traktowany jest przez organizm jak własna tkanka. Dlatego nie ma ryzyka odrzucenia go przez organizm, jako ciała obcego, jak to może się zdarzyć w przypadku przeszczepu narządów od dawców niespokrewnionych. Implant umieszcza się w kości żuchwy lub szczęki w miejscu brakującego zęba i na nim osadza się koronę. Powierzchnia implantu pokryta jest mikrosporami, w które wnikają komórki kostne, powodując zrośniecie z kością czyli osteointegrację.

Implanty stosowane są najczęściej w przypadku utraty zęba oraz w sytuacji, gdy korzeń jest na tyle zniszczony, że nie ma możliwości odbudowy zęba. Implanty stosujemy gdy sąsiednie zęby są zdrowe a zastosowanie mostu wymaga ich zeszlifowania. Implanty pozwalają również na zbudowanie stałej protezy.

Niestety implanty nie mogą być stosowane u wszystkich. Pierwszym warunkiem są zdrowe dziąsła oraz brak chorób przyzębia. Choroby dziąseł i przyzębia mogą uniemożliwić zrośniecie się implantu z kością. Pamiętać należy, że w przypadku implantów szczególne ważne jest utrzymanie higieny jamy ustnej. Również cukrzyca oraz nałóg tytoniowy zmniejszają szansę na zrost implantu z kością. Implantów nie stosuje się także u dzieci i młodzieży przed ukończeniem przez nie okresu wzrostu. Współcześnie przyjmuje się, że okres wzrostu kości może trwać aż do 25 lat.

Należy również pamiętać, że gdy tracimy ząb następuje powolne osłabieni kości. Natura nie znosi pustki, dlatego kość nie poddawana przez długi czas obciążeniom związanym z pracą zęba powoli zanika. Dlatego im wcześniej podejmiemy decyzję o wszczepieniu zęba tym będzie to lepsze i tańsze.

Sam proces wczepienia implantu zajmuje zazwyczaj kilka miesięcy. Na początku lekarz odsłania kość i przygotowuje w niej miejsce pod implant, w którym go następnie umieszcza. Po 2-3 miesiącach powinno nastąpić zrośnięcie implantu z kością. Po tym okresie zakłada się łącznik, czyli nakładkę zakończoną gwintem. Na nim z kolei umieszcza się koronę. Pomimo wykonywaniu zabiegu pod znieczuleniem, pacjent przez cały okres leczenia może odczuwać ból.

Poprawnie wszczepiony implant powinien służyć nam do końca życia. Jedynie w 95% przypadków notuje się odrzucenie implantu. Pamiętać jednakże należy, że brak higieny jamy ustnej może w dużej mierze przyczynić się do uraty implantu.

Pomimo wzrostu zainteresowani implantami niestety musimy przygotować się na duży wydatek. Jednakże jest to jedna z lepszych metod uzupełniania braków w uzębieniu. I dopóki naukowcom nie uda się genetycznie wyhodować nowych zębów jesteśmy skazani na ich substytuty w postaci protez, koron i implantów. Dlatego tak ważne jest dbanie o zęby od dziecka przez całe życie.Oral-B Super Floss nić dentystyczna

13.99 zł

Oral-B OxyJet końcówki / dysze irygatora 4 szt.

39.99 zł

Tandex Junior 8-12 żółta

8.5 zł