DentiNews.pl

Pasta do zębów BioMin

Jaka woda jest dobra dla naszych zębów

Jaka woda jest dobra dla naszych zębów
Lato to dla większości Polaków jest czasem wypoczynku i relaksu. Jednakże dla naszego organizmu to bardzo ciężki okres. Szczególnie odczują to osoby udające się na urlop do tzw. ciepłych krajów lub spędzające upalne lato w kraju. To właśnie wysokie temperatury mogą stanowić zagrożenie dla naszego organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim jego nawodnieniu. Toteż w lecie o wiele częściej sięgamy po butelkę z wodą. Pamiętajmy, że zachwianie bilansu wodnego organizmu jest także bardzo niekorzystne dla naszych zębów, jednakże nie każda woda jest dla nich wskazana.

Zdrowie jamy ustnej w dużej mierze uzależnione jest od produkcji śliny. W przypadku jej niedostatecznej produkcji zaleca się zastąpienie jej wodą. Jednakże trzeba pamiętać, że nie wszystkie wody są dobre dla naszych zębów. Zapewne wielu z nas widziało kubki do picia wód mineralnych w kurortach. Popularne „pijałki” wyposażone są w rurkę, która nie tylko pozwala na popijanie wody w trakcie spacerów po uzdrowiskowym deptaku, ale także chroni zęby przed bezpośrednim kontaktem z wysoko zmineralizowaną wodą.

Naturalna gazowana woda mineralna jest dobrym wyborem, gdyż nie zawiera kalorii i innych dodatków konserwujących. Obecność dwutlenku węgla nie tylko pozwala na większe nasycenie jego związkami mineralnymi, ale także hamuje rozwój flory bakteryjnej w wodzie. Pamiętać jednak należy, że kwas węglowy, który powstaje, gdy dwutlenek węgla łączy się z wodą, zmiękcza szkliwo zębów i naraża je na uszkodzenia. Szczególnie niekorzystne dla szkliwa jest łączenie wody gazowanej z cytrusami. Efektem nadmiernego spożycia wód gazowanych może być zmiana koloru zębów, a także ich nadwrażliwość. Zaleca się zatem picie wód gazowanych przez słomkę oraz ich szczotkowanie przynajmniej 40 minut po spożyciu wody, aby szkliwo zdążyło się utwardzić.

Niegazowane wody mają natomiast niski stopień mineralizacji oraz zawierają większą ilość związków konserwujących. Dla naszych zębów ważne jest, że odczyn tych wód jest zazwyczaj neutralny lub lekko kwaśny. Pamiętajmy, że główną przyczyną tworzenia się ubytków w szkliwie jest obecność bakterii odpowiedzialnych za powstawanie płytki nazębnej. Dla bakterii próchnicotwórczych najlepszym do rozwoju jest kwaśne środowisko jamy ustnej.

Najlepsze działanie dla jamy ustnej ma woda alkaliczna, czyli o odczynie zasadowym (pH powyżej 7). Taka woda pomaga zmniejszać zakwaszenie jamy ustnej i organizmu. Działanie wód alkalicznych jest podobne do niektórych pas do zębów podwyższających pH jamy ustnej.

Wybierając wody mineralne w pierwszej kolejności należy się kierować się poziomem współczynnika pH, który informuje o kwasowości lub zasadowości wody. Wody alkaliczne (czyli zasadowe), mają pH powyżej 7,3, wody o pH w zakresie 6,8 do 7,2 mają odczyn neutralny, podczas gdy pH poniżej 6,8 charakteryzuje wody kwaśne.

W wielu miastach można pić wodę z kranu. Jej odczyn zależy od ujęcia, jednakże jest on zazwyczaj bliski pH 6,5. Odczyn może się zmienić na przykład po przepuszczeniu wody kranowej przez filtr - jej pH spada, gdyż usuwane są wodorowęglany. Natomiast po przegotowaniu wody pH wzrasta, ponieważ uwalnia się dwutlenek węgla, a obecność kamienia w czajniku powyższa jej zasadowość.

Pamiętajmy, aby w lecie spożywać odpowiednią ilość płynów, jednakże nie zapominajmy o naszych zębach. Wypicie szklanki wody gazowanej nie wpłynie drastycznie na nasz organizm, jednakże codzienne wypicie kilku litrów może mieć niekorzystne skutki dla zębów. Wybierając wodę, pamiętajmy o jej odczynie oraz zawartości związków mineralnych.
Tandex Flexi X-Micro Fine Turquise 25 szt. Morski

64.99 zł

Tandex Flexi Ultra Fine Tangarine 6 szt. pomarańczowy

16.95 zł

Tandex Ortho - zielona

14.95 zł