DentiNews.pl

Pasta do zębów BioMin

Czy słońce jest dobre dla zębów?

Czy słońce jest dobre dla zębów?
Nadeszło lato i wszyscy jesteśmy uśmiechnięci i szczęśliwi. Nie jest niespodzianką, że słońce może pomóc poprawić nastrój! Ale czy to jest dobre dla naszych zębów?

Większość z nas chroni za pomocą kremów z filtrem skórę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Ale co z zębami? Wielu z nas prawdopodobnie nigdy nie zastanawiało się jak słońce wpływa na nasze zęby. Podobnie jak w przypadku skóry, nadmierna ekspozycja na słońce może być bardzo szkodliwa dla jamy ustnej i zębów.

Technicznie rzecz biorąc, nie musimy obawiać się opalenizny na zębach, ale mogą one zostać uszkodzone przez nadmierną ekspozycję na słońce. Uszkodzenia są najbardziej prawdopodobne w przypadku wrażliwych zębów lub gdy narażamy je na bezpośrednie promienie słoneczne zaraz po zabiegu wybielania. Twoje usta i dziąsła mogą się poparzyć, jeśli nie są odpowiednio chronione przed słońcem.

Więc co możemy zrobić, aby chronić nasze usta? Poniższa lista uwzględnia korzyści i szkody związane z ekspozycją na słońce w odniesieniu do zębów oraz dostarcza użytecznych wskazówek dotyczących ochrony naszych ust przed słońcem.
Pierwszym krokiem do ochrony przed poparzeniem zębów i ust jest stosowanie kremów i balsamów z blokadą UV o SPF 15 lub wyższym, który pomaga zapobiegać nowotworom. Należy również pić wodę aby zachować nawodnienie, co również niweluje ryzyko poparzenia ust. Pamiętajmy, że nie należy wysuszać jamy ustnej, gdyż ślina pomaga zachować zdrowe zęby. Suche usta mogą prowadzić do próchnicy zębów i chorób dziąseł.

Postaraj się wymyć lub wypłukać zęby po kąpieli w chlorowanym basenie, ponieważ chlor może osłabić zęby.

Pomimo zagrożeń spowodowanych rakotwórczymi promieniami słonecznymi pamiętajmy, że Słońce pomaga ciału wytworzyć witaminę D, która jest równie ważna jak wapń dla zdrowych zębów i kości.

Niektóre badania wykazały, że witamina D, która jest absorbowana przez organizm w wyniku ekspozycji na słońce, może potencjalnie zmniejszyć wiele zagrożeń związanych z chorobami przyzębia. Witamina D pomaga wchłonąć wapń do kości i zębów, co je wzmacnia. Witamina D pomaga również mineralizować zęby i zapobiega chorobom dziąseł.

Problemy przyzębia sprzyjają wytwarzaniu cytokin, które powstają w wyniku zapalenia i mogą powodować wiele problemów w całym organizmie. Witamina D hamuje wytwarzanie cytokin, co może potencjalnie zmniejszyć ryzyko związane z chorobami przyzębia.

Niektóre badania sugerują, że witamina D jest odpowiedzialna za nawet 50-procentową redukcję próchnicy! Badania wykazały, że dzieci z ubytkami zazwyczaj mają niski poziom witaminy D. Częstość występowania próchnicy wśród dzieci jest różna w zależności od pory roku. Najwyższą zapadalność stwierdzono późną zimą i wczesną wiosną, a bardzo niskie wartości odnotowano w miesiącach letnich.

Pamiętajmy, że nie potrzeba długiej ekspozycji na słońce, aby mieć pewność, że otrzymamy wystarczającą ilość witaminy D. Wszystko, czego potrzebuje organizm, to od 10 do 30 minut ekspozycji na słońce, które zaleca się między 10:00 a 15:00 do 3 razy w tygodniu.
Dodatkowo witamina D może również pomóc w produkcji insuliny przez trzustkę i obniżyć ciśnienie krwi!

Jeśli nie możemy przebywać na słońcu, możemy otrzymać witaminę D z pożywienia i suplementów, aby uzyskać te same korzyści dla zębów. Do produktów bogatych w witaminę D należą: jaja, mleko, łosoś, szpinak, jarmuż czy soja.

Wybierając się na plażę lub basen pamiętajmy zatem o stosowaniu filtrów ochronnych oraz odpowiednim nawodnieniu. Korzystajmy z lata nie zapominając, że nasze zęby nie mają wakacji i zawsze trzeba o nie dbać.
Tandex Flexi Ultra Fine Tangarine 25 szt. Pomarańczowy

64.99 zł

Oral-B Super Floss nić dentystyczna

13.99 zł

Tandex Flexi Ultra Fine Tangarine 6 szt. pomarańczowy

16.95 zł