DentiNews.pl

Pasta do zębów BioMin

Jak radzić sobie ze strachem przed wizytą u dentysty?

Jak radzić sobie ze strachem przed wizytą u dentysty?

Niewiele osób z niecierpliwością oczekuje na wizytę u dentysty, ale być może dla ciebie to coś znacznie gorszego. Chociaż większość zabiegów dentystycznych jest bezbolesna, możesz mieć koszmary związane z wiertłami dentystycznymi lub nawet czuć się zestresowanym na myśl o zwykłym przeglądzie zębów.


Nie jesteś sam. Według statystyk, co drugi Polak unika wizyty u dentysty z powodu strachu. Ale nie martw się - to jest do opanowania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego tak wielu ludzi obawia się dentysty i poznaj kilka wskazówek, które pomogą ci poradzić sobie z lękiem przed wizytą u stomatologa.

Skąd bierze się ten strach?

Podczas gdy wielu ludzi uznaje niefortunne doświadczenia z dzieciństwa lub przerażające historie opowiadane przez innych ludzi za źródło strachu przed dentystą, zwykle przyczyna leży głębiej.


Niektórzy behawioryści uważają, że istnieje biologiczny powód, przez który niektórzy ludzie czują się nieswojo na myśl o wizycie u dentysty. Powodem tego może być to, że nieświadomie chcemy trzymać z daleka od ust „przeszkody”, takie jak dłoń dentysty lub sprzęt dentystyczny, aby mieć możliwość swobodnego oddychania. Strach i skrajny niepokój, jakich doświadcza się na fotelu dentystycznym, można przypisać temu naturalnemu pragnieniu utrzymania dróg oddechowych bez żadnych blokad.


Wykazano również, że ludzie, którzy starają się zawsze mieć nad wszystkim kontrolę, często przechodzą trudny czas u dentysty, ponieważ mogą czuć się bezradni podczas leżenia na fotelu. Niemożność przejęcia kontroli nad tym, co dzieje się w ich ustach, może być dla wielu ludzi bardzo przerażającą sytuacją.


Innym częstym powodem strachu przed dentystą jest to, że ten strach został przekazany przez rodziców. Często, jeśli rodzice wyraźnie boją się dentysty i chcą uniknąć wizyt u stomatologa, takie zachowanie może wpłynąć na to, w jaki sposób dzieci będą postrzegać dentystę.


Ci, którzy boją się igieł, często boją się pójść do dentysty, ponieważ automatycznie kojarzą dentystów ze znieczuleniem podawanym przez zastrzyk, mimo że wiele zabiegów stomatologicznych wcale nie wymaga znieczulenia.


Oczywiście osoby, które doświadczyły bolesnych lub w inny sposób nieprzyjemnych doznań podczas pobytu u dentysty, są znacznie bardziej narażone na stres i niepokój podczas tych wizyt. Stara szkoła stomatologii koncentrowała się mniej na komforcie pacjenta, a bardziej na procedurze. Jednak podczas tych wielu lat stomatolodzy bardzo dużo się nauczyli i aktualnie standardową praktyką jest priorytetowe traktowanie twojego komfortu ponad wszystko. W końcu każdy dentysta chce żeby jego pacjenci wrócili następnym razem, gdy będą potrzebować pomocy.

Ci, którzy obawiają się dentysty, mogą najbardziej potrzebować opieki stomatologicznej

Może wydawać się logiczne, że ci, którzy obawiają się dentysty, zachowują zdrowie jamy ustnej w najwyższej formie, aby nie musieli nigdy umawiać się na wizytę dentystyczną. Jednak badania wykazały, że ludzie, którzy boją się dentysty, nie dbają o regularne badania kontrolne, w wyniku czego nie jest u nich wykonywane głębokie oczyszczanie płytki nazębnej i kamienia nazębnego, których nie można usunąć za pomocą samej szczoteczki do zębów.


Prowadzi to do większych problemów jamy ustnej, takich jak kamień nazębny oddziałujący na dziąsła i prawdopodobnie prowadzący do ich choroby. Bez regularnych badań kontrolnych inne problemy stomatologiczne, takie jak zakażenia zębów mądrości, próchnica zębów i różne formy nowotworów, nie będą leczone i pozostaną nierozpoznane.


Jeśli jesteś osobą, która unika wizyt dentystycznych i regularnych wizyt kontrolnych, nadszedł czas, aby zmierzyć się ze strachem i porozmawiać z dentystą o swoich obawach. Jest to najlepszy sposób, aby zdecydować się na plan leczenia, który zapewni, że będziesz czuć się tak komfortowo, jak to możliwe, i będziesz odbywać regularne kontrole dla dobrego zdrowia twojej jamy ustnej.


Oto niektóre z naszych wskazówek, które mogą pomóc ci przezwyciężyć te obawy i wrócić na ścieżkę prowadzącą do doskonałego zdrowia jamy ustnej:

1. Porozmawiaj ze swoim dentystą

Jasne, to może jest oczywiste, ale wielu ludzi tego nie robi. Rozmowa z dentystą jest jednym z najważniejszych kroków do podjęcia w obliczu strachu.


Lekarze stomatolodzy mogą jedynie upewnić się, że czujesz się komfortowo i spróbują zmniejszyć twój niepokój, tylko jeśli są świadomi twoich obaw. Zaleca się, aby osoby obawiające się dentysty zarezerwowały konsultację przed przeprowadzeniem jakichkolwiek badań lub procedur. Po odpowiednim przygotowaniu, pacjent może zrozumieć jakie procedury będą wykonywane i czego się spodziewać, co znacznie zmniejszy poziom lęku.

2. Uzyskaj pewną kontrolę nad leczeniem

Jeśli jesteś osobą, która pragnie kontroli, wcześniejsza rozmowa ze swoim dentystą o procedurach może zaspokoić tę potrzebę, dając ci szansę wyrażenia wszelkich wątpliwości i wprowadzenia jakichkolwiek modyfikacji, jeśli zajdzie taka potrzeba.


Powszechnym żądaniem jest, aby fotel dentystyczny nie był odchylany do tyłu i zamiast tego pacjent mógł siedzieć w bardziej kontrolowanej pozycji pionowej.

3. Miej przy sobie wsparcie

Niektórym osobom niezwykle przyjemnie jest widzieć znaną i przyjazną twarz w gabinecie podczas badania lub wykonywania zabiegu dentystycznego. Przyprowadzenie przyjaciela lub członka rodziny może być bardzo uspokajające dla niektórych osób, sprawiając, że wizyta stanie się o wiele bardziej komfortowa.


Pamiętaj jednak, aby wcześniej porozmawiać ze swoim dentystą, czy możesz przyprowadzić ze sobą kogoś do gabinetu. Większości lekarzom nie będzie to przeszkadzać, a na pewno docenią fakt, że najpierw spytałeś o ich zdanie.

4. Znajdź odpowiedniego dentystę

Jeśli częściowo powodem, dla którego nie lubisz chodzić do dentysty, jest sam dentysta, dobrze jest to powiedzieć i znaleźć kogoś, kto lepiej odpowiada twoim potrzebom. Staraj się nie wstydzić tego; masz pełne prawo upewnić się, że czujesz się komfortowo. Zmiana dentysty może być dla niektórych źródłem niepokoju, ale należy pamiętać, że zarówno dentysta, jak i pacjent powinni być zadowoleni.


Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą ci znaleźć odwagę, by zmierzyć się z obawami przed wizytą u dentysty. Takie postępowanie nie tylko pomoże ci przezwyciężyć emocjonalną przeszkodę, ale także znacznie poprawi ogólny stan zdrowia. Twój uśmiech ci podziękuje.

Tandex Ortho - czarna

14.95 zł

Tandex Flexi Medium Violet 25 szt. Ciemnofioletowy

64.99 zł

Tandex Kids 4-7 biała

8.5 zł