DentiNews.pl

Pasta do zębów BioMin

1-minutowe sposoby na utrzymanie zdrowej jamy ustnej

1-minutowe sposoby na utrzymanie zdrowej jamy ustnej

Wiesz już, że powinieneś myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, przez 2 minuty za każdym razem, czyścić je nicią dentystyczną przynajmniej raz dziennie i regularnie odwiedzać dentystę. Jest to sprawdzona formuła na sukces, jeśli chodzi o utrzymanie zdrowych zębów. Ale jest też wiele innych rzeczy, które możesz zrobić w ciągu dnia, aby poprawić stan zdrowia swojej jamy ustnej - i trwają one tylko minutę.

1. Pij wodę z kranu

W przeciwieństwie do większości wód butelkowanych, woda z kranu zwykle zawiera fluorek, czyli kluczowy minerał, który może wzmocnić szkliwo w zębach. Faktem jest, że wprowadzenie fluorku do zbiorowego zaopatrzenia w wodę jest najbardziej skutecznym środkiem ochrony zdrowia publicznego zapobiegającym próchnicy zębów. Ponadto, picie wody może pomóc w wypłukaniu bakterii pochodzących z pożywienia, które osadzają się na zębach. Nieusunięte bakterie przyczyniają się do powstawania ubytków.

2. Wybieraj przekąski rozsądnie

Ogranicz częstotliwość spożywania słodkich przekąsek w ciągu dnia, gdyż to nie ilość spożywanego cukru jest szkodliwa dla zębów, lecz to, jak często go spożywasz. Jest tak dlatego, że bakterie, które żyją w twoich ustach, jedzą cząsteczki jedzenia pozostawione na twoich zębach. Gdy bakterie trawią cukry w tych cząstkach, powstają kwasy, które z czasem mogą przyczyniać się do erozji szkliwa i ubytków.

3. Pij herbatę

Zielona i czarna herbata zawierają polifenole lub związki, które mogą zniszczyć bakterie lub ograniczyć ich rozwój. Jest to kolejny sposób zapobiegania wytwarzaniu kwasu przez bakterie, które przyczyniają się do próchnicy zębów.

4. Żuj gumę bez cukru

To dobry pomysł, aby zachować wilgotność ust. Guma do żucia bez cukru pobudza produkcję śliny, która neutralizuje i zmywa kwasy wytwarzane przez bakterie w ustach. Przepływ śliny powoduje również zwiększenie ilości wapnia i fosforanów na powierzchni zębów, co może pomóc wzmocnić szkliwo. Aby było to jak najbardziej skuteczne, żuj gumę przez 20 minut po jedzeniu. I pamiętaj: guma do żucia nie zastępuje szczotkowania i nitkowania.

5. Używaj skrobaczki do języka

Jeśli masz nieświeży oddech, skrobaczka do języka może pomóc, ponieważ wiele bakterii gromadzi się właśnie na nim. Na językach niektórych osób rozwija się większa niż przeciętnie ilość bakterii. Jeśli należysz do tej grupy, poświęć minutę każdego wieczoru i użyj skrobaczki do języka, aby usunąć te bakterie, które nie tylko powodują nieświeży oddech, ale mogą również niszczyć twoje zęby. Twoja szczoteczka do zębów również może pomóc, ale skrobaczka do języka jest łatwiejsza w użyciu.

6. Jedz żółty ser

Podobnie jak guma bez cukru, ser stymuluje produkcję śliny. Ponadto, podobnie jak inne produkty mleczne, zawiera także wapń, fosforany kazeiny i witaminę D, które mogą wzmocnić ochronne szkliwo na zębach.

Kolejny powód: ser żółty może również pomóc przywrócić odpowiedni poziom pH w ustach. Po zjedzeniu go, poziom kwasu w ustach spada. Gdy naukowcy przetestowali produkty mleczne - ser cheddar, jogurt bez cukru i mleko - aby zobaczyć, który produkt poradził sobie najlepiej, wygrał ser. Działanie sera trwało 30 minut, w porównaniu z zaledwie 10 minutami dla jogurtu i mleka.

7. Chrup marchewkę

Prawdopodobnie słyszałeś, że marchewki są dobre dla twoich oczu - ale mogą też być dobre dla twoich zębów. Chrupiąca marchew zwiększa produkcję śliny, co pomaga zmyć kwas, który może pozostać w ustach. Marchewka (i inne świeże warzywa) ma również wiele witamin i minerałów, które są ważne dla całego układu odpornościowego - to z kolei może pomóc utrzymać również zdrowe zęby.


Jak widać, potrzebujemy wprowadzenia niedużych zmian, aby nasz uśmiech był zdrowy i piękny. Wszystkie opisane wyżej porady nie zajmują wiele czasu, a mogą bardzo pomóc w zachowaniu zdrowych i białych zębów. Oczywiście poza stosowaniem się do wyżej wymienionych porad, powinniśmy pamiętać o codziennym myciu zębów, nitkowaniu ich oraz wizytach kontrolnych u stomatologa. Wszystko to razem wzięte, na pewno sprawi, że nasze zęby będą zdrowe.

Oral-B Pro-Expert Anti-Bacterial - Soft - zielona

14.99 zł

Oral-B Super Floss nić dentystyczna

13.99 zł

14.99 zł