DentiNews.pl

BioMin C

Czym są afty?

Czym są afty?

Jeśli kiedykolwiek miałeś afty to wiesz, że mogą być one co najmniej kłopotliwe i często bardzo bolesne. Wydaje się, że wyskakują nagle, niespodziewanie. Czym one dokładnie są i czy jest coś, co możesz zrobić, aby się ich pozbyć? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat owrzodzeń jamy ustnej, zwanych aftami.

Afty są zazwyczaj małymi wrzodami występującymi tylko w ustach, zwykle wzdłuż policzków, języka lub warg. Mogą utrudniać rozmowę, jedzenie lub picie i mogą być bardzo bolesne, gdy zetkną się z nimi kwaśne pokarmy. Są zwykle białe i bardzo delikatne, z otaczającą je czerwoną skórą, ale nie są zaraźliwe.

 

Kto może mieć owrzodzenia?

Kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na afty niż mężczyźni. Afty pojawiają się najczęściej między 10 a 20 rokiem życia, chociaż mogą wystąpić również wcześniej. Odnotowano przypadki owrzodzeń jamy ustnej zgłoszone już w wieku dwóch lat. Uogólniając - afty mogą pojawić się u każdego, bez względu na wiek.

 

Co powoduje afty?

Niestety, prawdziwa przyczyna owrzodzeń jest nieznana. Udowodniono jednak, że spożywanie nadmiaru owoców cytrusowych, takich jak cytryny, pomarańcze, ananasy, pomidory i truskawki, może wywołać afty u wielu osób.

 

Spożywanie dużej ilości słodkich pokarmów (np. cukierków), również może spowodować pojawienie się owrzodzeń. Uszkodzenia lub podrażnienia pochodzące z urządzeń dentystycznych, przypadkowe gryzienie języka lub policzka, czy źle dopasowane protezy mogą być również przyczyną powstawania aft. Istnieją również dowody sugerujące, że dieta pozbawiona witaminy B12 może powodować owrzodzenia. Witaminę tę można znaleźć w żywności, takiej jak jaja, produkty mleczne i owoce morza.

 

Jaka jest różnica między owrzodzeniem a opryszczką?

Afty występują wyłącznie wewnątrz jamy ustnej i nie mają żadnej znanej przyczyny. Z kolei opryszczka spowodowana jest infekcją wirusową i jest wysoce zaraźliwa. W przeciwieństwie do owrzodzeń, opryszczka pojawia się na zewnątrz jamy ustnej, jest wypełniona płynem, przypominającym pęcherze i zwykle przed gojeniem pojawia się w jej miejscu strupek.

 

Czy afty są niebezpieczne?

Generalnie owrzodzenia jamy ustnej nie są niebezpieczne. Mogą być bardzo niewygodne, nawet bardzo bolesne, ale zazwyczaj znikają same po tygodniu lub dwóch. Jednak afty nie powinny występować więcej niż cztery lub pięć razy w roku - więc jeśli wystąpi ich nadmierna ilość, może to wskazywać na większy problem zdrowotny. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli uważasz, że owrzodzenia pojawiają się u ciebie zbyt często.

 

Jak leczyć owrzodzenia jamy ustnej?

Większość aft najlepiej leczyć pozostawiając je w spokoju, dopóki same nie znikną w ciągu około tygodnia. Rany owrzodzeniowe mogą być również leczone laserowo przez dentystę, co zapewnia natychmiastową ulgę i szybszy czas gojenia. Jeśli regularnie cierpisz na afty, dentysta może zalecić stosowanie płynu do płukania jamy ustnej zwalczającego owrzodzenia.

 

Unikanie pokarmów mogących wywołać afty (owoców cytrusowych i wyjątkowo słodkich przysmaków) ma zasadnicze znaczenie. Jeśli wystawimy rany na działanie tych produktów, mogą się znacznie pogorszyć. Ostrożność w korzystaniu z urządzeń dentystycznych, takich jak aparaty retencyjne, protezy i aparaty ortodontyczne, jest bardzo istotna, aby dalsze uszkodzenia nie zostały wyrządzone obszarowi dotkniętemu owrzodzeniem.

 

Pamiętaj o dokładnym myciu zębów po posiłkach, aby mieć pewność, że cząstki żywności lub bakterie nie przywierają do rany, powodując infekcję. Jeśli ból z powodu aft nie ulegnie poprawie po dwóch tygodniach, skonsultuj się ze swoim dentystą lub lekarzem w celu dalszej diagnozy.

 

Czy można zapobiec powstawaniu aft?

Ponieważ dokładne przyczyny owrzodzeń nie są znane, trudno jest im zapobiec, poza unikaniem pewnych pokarmów i fizycznych podrażnień, które mogą wywołać afty. Upewnienie się, że nie masz alergii, która mogłaby wywołać owrzodzenia i włączenie wystarczającej ilości witaminy B12 w dietę, to odpowiednie kroki, które należy podjąć, aby zapobiec powstawaniu aft w przyszłości.

 

Zawsze należy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie i regularnie odwiedzać dentystę w celu wykonywania badań kontrolnych i monitorowania stanu zdrowia jamy ustnej.

Tandex Flexi Micro Fine Coral 25 szt. Różowy

64.99 zł

Oral-B Pro-Expert Extra Clean - Medium - fioletowo-zielona

10.98 zł

Tandex Junior 8-12 żółta

8.5 zł