DentiNews.pl

Pasta do zębów BioMin

Jak przekonać dziecko do wizyty u dentysty?

Jak przekonać dziecko do wizyty u dentysty?
Na to pytanie na pewno większość rodziców próbowała sobie odpowiedzieć w momencie, w którym ich dzieciom zaczęły rosnąć zęby. Jest to o tyle trudna kwestia, że nawet wielu dorosłych boi się odwiedzać stomatologa. Tym bardziej dziecko, któremu wszystkie przyrządy dentystyczne wydają się być przerażające. Jednak są sposoby na przekonanie naszych pociech, by wchodziły do gabinetu dentystycznego ze spokojem i z poczuciem bezpieczeństwa.

Po pierwsze, koniecznie trzeba znaleźć dobrego stomatologa dziecięcego. Każdy dentysta zdaje sobie sprawę, że wizyta w jego gabinecie nie jest najprzyjemniejszym doświadczeniem, zarówno dla dziecka, jak i dla dorosłej osoby. Warto więc poszukać dentysty, który specjalizuje się w leczeniu zębów u dzieci, gdyż łatwiej będzie mu przekonać wasze pociechy do otwarcia buzi i pokazania zębów. W dobie Internetu dużo łatwiej jest znaleźć dobry gabinet stomatologiczny. Warto poczytać opinie innych ludzi oraz popytać znajomych. W momencie, w którym znajdziemy odpowiadający nam gabinet, możemy zadzwonić i zapytać jak wyglądają wizyty, czego się spodziewać oraz jak przygotować nasze dziecko do pierwszego spotkania. Taka rozmowa dużo wyjaśni oraz na pewno uspokoi przed pierwszym badaniem zębów naszych dzieci.

Po drugie, powinniśmy pilnować słownictwa związanego z wizytą u dentysty. Będzie nam trudno wyjaśnić dziecku jak dokładnie będzie wyglądało jego spotkanie ze stomatologiem. Ale tak naprawdę, nie jest to konieczne. Wykwalifikowany personel gabinetu stomatologicznego w prosty i zrozumiały sposób wyjaśni naszemu dziecku przebieg wizyty. Ponadto, stomatolodzy dziecięcy mają swoje własne słownictwo i na pewno nie zniechęcą dzieci do badania zębów. Warto zapamiętać, aby nie używać słów, które mają negatywne skojarzenie: ból, zastrzyk, borowanie, lekarstwo czy prześwietlenie.

Kolejną rzeczą, którą możesz zrobić, aby zachęcić dziecko do wizytyu dentysty, jest przyjście z nim na kilka dni przed wizytą, aby obejrzeć gabinet. W momencie gdy już zarezerwujesz wizytę, zapytaj personel kiedy będzie odpowiedni dzień aby móc wspólnie zobaczyć jak wygląda gabinet. Jeżeli na miejscu będą jakieś gry, rysunki, czy balony, pozwól swojemu dziecku trochę się pobawić i zabrać jakąś pamiątkę ze sobą: balon, naklejkę, czy kolorowankę. Pozwoli to zachować dobre wspomnienie tego miejsca na dłużej i z pewnością następnym razem chętniej tam wróci. Ponadto, zapoznanie się twojego dziecka z personelem sprawi, iż kolejny kontakt będzie szybszy i łatwiejszy.

Ostatnią rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę aby nie traktować wizyty u dentysty jako kary. Nie możemy robić z tego wielkiego wydarzenia. Ciągłe mówienie na ten temat oraz próba wyjaśnienia trudnych terminów jak: borowanie, ubytek, czy zastrzyki, zdecydowanie pogorszy tylko sprawę i sprawi, że twoje dziecko również będzie ciągle o tym myślało. Unikaj komentarzy: „O nie, musimy iść do dentysty”. Dziecko z pewnością zapamięta twój zmartwiony ton i samo odbierze to jako coś negatywnego. Słowa: „Jak nie będziesz mył zębów, to Pan Dentysta będzie musiał ci je wyrwać” być może sprawią, że twoje dziecko częściej będzie szczotkować swoje mleczaki, ale z pewnością również zasieją niepokój w głowie twojej pociechy.

Wszystkie powyższcze sposoby z pewnością ułatwią pierwsze, a także i każde kolejne spotkanie twojego dziecka ze stomatologiem. Bardzo ważne jest, żeby dziecko czuło się w gabinecie dentystycznym bezpieczne i komfortowe. Rodzice muszą pamiętać, że za to poczucie komfortu i bezpieczeństwa u dentysty odpowiada nie tylko personel, ale również rodzic, z którym dziecko spędza zdecydowaną większość czasu.
Oral-B Ortho Care Essentials końcówki 3 szt.

49.99 zł

Oral-B Pro-Expert Clinic Line Pro-Flex - Medium - fioletowa

14.99 zł

Tandex Flexi X-Micro Fine Turquise 6 szt. morski

16.95 zł