DentiNews.pl

Pasta do zębów BioMin

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?
Zachęcenie dzieci do szczotkowania zębów oraz wizyt u dentysty wydaje się kompletnie niemożliwe do zrealizowania. Wiele dzieci nie lubi myć zębów i przeraźliwie boi się wizyt u stomatologa. Jednak są sposoby, aby ułatwić sobie i swoim dzieciom życie. W tym artykule poznasz wskazówki jak przekonać swoje pociechy, że dbanie o higienę jamy ustnej nie jest złe, a wręcz przeciwnie!

STWÓRZ SWOIM DZIECIOM HARMONOGRAM WIZYT U STOMATOLOGA

Jedną z najważniejszych kwestii w kształtowaniu u twojego dziecka nawyku dbania o zęby jest terminowa wizyta u dentysty. Co to znaczy terminowa? Powinniśmy stworzyć naszym dzieciom harmonogram wizyt u dentysty i dokładać wszelkich starań aby go przestrzegać. Oto kilka kluczowych etapów higieny jamy ustnej i porad kiedy powinno się umówić dziecko na spotkanie z dentystą.
jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, ale dbanie o zęby zaczyna się jeszcze przed ich wyrośnięciem. Zanim u dziecka zaczną pojawiać się pierwsze ząbki, rozwijają się one w dziąsłach przez pierwsze sześć miesięcy jego życia. W tym przypadku bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej diety dziecka, aby zęby mogły prawidłowo się rozwinąć.

W momencie kiedy u twojego dziecka pojawią się pierwsze zęby, powinniśmy wybrać się do stomatologa dziecięcego, który oceni stan uzębienia twojej pociechy. Warto razem z nim opracować harmonogram wizyt u dentysty. Najlepiej jest planować wizyty co sześć miesięcy. Mleczaki zaczynają rosnąć około szóstego miesiąca życia (ale trzeba pamiętać, że jest to również kwestia indywidualna każdego dziecka i pierwsze zęby mogą pojawić się nieco później), natomiast zęby stałe pojawiają się mniej więcej w 6 roku życia dziecka.
W wieku od 6 do 11 lat, mleczaki zaczynają wypadać, a zostają zastąpione zębami stałymi. Poza rutynowymi badaniami stomatologicznymi, twoje dziecko powinno samo szczotkować już swoje zęby.

RÓB ZAPAS AKCESORIÓW DO HIGIENY JAMY USTNEJ

Za każdym razem gdy wybierzesz się do sklepu po szczoteczki do zębów, nić dentystyczną, czy inne akcesoria do higieny jamy ustnej, kup po prostu więcej niż potrzebujesz. Jeśli w domu zawsze będzie mieć zapas, będzie można być pewnym, że niczego nie zabraknie. Poza tym, mając zapas szczoteczek do zębów dla twoich dzieci, w momencie zużycia już starej szczoteczki i wyrzucenia jej do kosza, można zaangażować swoją pociechę w wybór kolejnej szczoteczki. Chyba każde dziecko ucieszyłoby się na możliwość wybrania sobie nowej szczoteczki spośród kilku różnych, które akurat będziesz mieć w domu?

UCZ DOBRYCH NAWYKÓW

Jeśli Twoje dziecko będzie już na tyle duże, że będzie w stanie samemu trzymać szczoteczkę do zębów, to będzie odpowiedni czas na wyjaśnienie jak prawidłowo szczotkować zęby. Warto upewnić się, że twoje dziecko zrozumie dlaczego dbanie o higienę jamy ustnej jest takie ważne. Zamiast mówić mu, że trzeba myć zęby rano i wieczorem, powinniśmy wyjaśnić dlaczego to robimy i co to w naszym życiu zmieni. Oto kilka wskazówek, które pomogą edukować Twoje dziecko w zakresie higieny jamy ustnej:
• spróbuj poszukać edukacyjnych książek i programów telewizyjnych. Łatwiej dzieciom będzie zrozumieć i docenić higienę jamy ustnej, gdy będzie to prosto wytłumaczone w książkach czy programach skierowanych właśnie do najmłodszych. Co więcej, czytaj i oglądaj razem z nimi, na pewno chętniej wtedy będą brać w tym udział.
• Świeć przykładem. Powtarzanie dzieciom żeby dbały o swoje zęby to za mało. Staraj się myć swoje zęby razem z nimi, żeby widziały, że dla ciebie również jest to ważne.
• Uczenie dzieci w jaki sposób myć zęby jest istotne, ale poza tym musisz wytłumaczyć im dlaczego jest to ważne. Zanim zaczniemy edukować nasze pociechy o zagrożeniach związanych z zaniedbaniem higieny jamy ustnej, musimy upewnić się, że są już wystarczająco dorosłe, by to zrozumieć. Wizja zepsutych zębów skutecznie zachęci dzieci do dbania o swoją jamę ustną.
• Warto jest zaangażować swoje pociechy w wybór akcesoriów do higieny jamy ustnej. Zabranie dzieci do sklepu i pozwolenie wybrania im swoich szczoteczek, czy past spowoduje, że ich zainteresowanie higieną jamy ustnej wzrośnie.

Jeśli będziesz postępować zgodnie z powyższymi wskazówkami, twoje dziecko powinno szybko zrozumieć istotę dbania o zęby już we wczesnym etapie życia. Co więcej, sprawi to, że w dorosłym życiu nie będzie musiał tak często odwiedzać dentysty.


L'Angelica Tea Tree Oil / Olejek z drzewa herbacianego 75ml

8.99 zł

Oral-B Pro-Expert Clinic Line Pro-Flex - Medium - fioletowa

14.99 zł

Tandex Flexi Tapered Lime 6 szt. zielony limonkowy

14.95 zł