DentiNews.pl

Pasta do zębów BioMin

Higiena jamy ustnej niemowlaka

Higiena jamy ustnej niemowlaka
Można śmiało przyjąć, że szczotkowanie zębów lub wizyta u dentysty to jedne z najmniej lubianych czynności przez dzieci. Warto jednak pamiętać, że nauka higieny jamy ustnej powinna rozpocząć się jak najwcześniej. Ba, ogromny wpływ na zęby (i zdrowie) dziecka ma stan jamy ustnej i dieta przyszłej mamy. Jak myć dziąsła niemowlakowi? Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do dentysty?

Zanim przyjdzie czas na ząbkowanie

Stan jamy ustnej i dieta przyszłej mamy mają ogromne znaczenie dla zdrowia dziecka. Po pierwsze, próchnica i zapalenie przyzębia mogą skutkować cukrzycą ciążową czy przedwczesnym porodem. Z kolei zła dieta ciężarnej wpływa nie tylko na ogólne zdrowie dziecka, ale również na rozwój i mineralizację zębów maluszka. Wniosek? Dbanie o zęby dziecka zaczynamy zatem już w pierwszych tygodniach życia płodowego!
Gdy dziecko przyjdzie na świat, od pierwszych tygodni życia przyzwyczajamy je do ingerencji w jamie ustnej. Regularna pielęgnacja wałów dziąsłowych noworodka przyniesie pozytywne efekty i wpłynie na stan zębów dziecka w przyszłości.

Jak dbać o jamę ustną noworodka?
Początkowo minimum dwa razy dziennie przemywaj dziąsła, język i wewnętrzną stronę policzków maluszka, używając w tym celu zwykłego gazika zwilżonego w przegotowanej wodzie lub rumianku. Przemywanie jamy ustnej dziecka to proces, który z pewnością nie spodoba się maluszkowi, jednak z czasem oswoi się on z taką codzienną pielęgnacją, być może potraktuje ją też jako formę zabawy. Najważniejsze, żeby mimo początkowych trudności nie zniechęcać się.
Jeśli domowe gaziki owinięte wokół palca nie przypadną Ci lub dziecku do gustu, wypróbuj gotowe gaziki nakładane na palec lub chusteczki oczyszczające nasączone ksylitolem. Ksylitol to cukier, ale naturalny. Zapewnia on słodki posmak, a jednocześnie pomaga w redukcji bakterii i wyrównuje pH w jamie ustnej.

Jak dbać o pierwsze zęby dziecka?

Okres wyrzynania się zębów to czas bólu, łez i opuchniętych dziąseł. Oczywiście z pomocą przychodzą żele na ząbkowanie o działaniu chłodzącym i przeciwbólowym, ale i gryzaki. W tym czasie sprawdza się silikonowy gryzak szczoteczka, który Twoje dziecku użyje do masażu dziąseł, a Ty wykorzystasz do higieny jamy ustnej maluszka. Do wyboru masz różne kolory i wzory gryzaków, co z pewnością pomoże utrzymać zainteresowanie dziecka. Dobrym rozwiązaniem są też gryzaki mające ograniczniki, które chronią przed zbyt głębokim włożeniem ich do buzi. Inne akcesoria do higieny jamy ustnej niemowlaka to silikonowa nakładka na palec, wzbogacona o silikonowe włoski i wypustki. I w tym przypadku nie tylko dbasz o higienę, ale i wykonasz masaż dziąseł dziecka.
Zazwyczaj pierwszy ząb wyrzyna się w szóstym miesiącu życia dziecka. Pojawienie się pierwszych zębów to najlepszy moment na kupno szczoteczki dla niemowlaka. Powinna mieć małą główkę, miękkie włosie i wygodny uchwyt. Pamiętaj, aby pierwsze szczotkować zęby przednie, później tylne.

Jaka pasta do zębów dla niemowlaka jest najlepsza?

Tego dowiesz się na pierwszej wizycie z dzieckiem u stomatologa (to najlepszy moment!), a specjalista z pewnością poleci Ci pastę z małą zawartością fluoru, którą należy używać bardzo oszczędnie. Po szczotkowaniu ząbków konieczne jest usunięcie ewentualnego nadmiaru pasty z jamy ustnej dziecka – na przykład gazikiem.

Szczoteczki do zębów dla niemowlaka

Ogromny wybór szczoteczek do zębów dla dzieci pozwala kupić akcesoria do pielęgnacji jamy ustnej w ulubionym kolorze dziecka, z wizerunkiem ukochanego bohatera bajek czy przykuwającymi uwagę światełkami i ozdobami. Te małe elementy sprawiają, że mycie zębów staje się przyjemniejsze. Oprócz szczoteczek manualnych dostępne są także szczoteczki soniczne dla niemowląt, z małymi główkami, wykorzystujące delikatne drgania.

Pielęgnacja jamy ustnej noworodka i niemowlaka to niezbędna czynność, która zaprocentuje zdrowym uśmiechem Twojego dziecka! Nauka higieny i zdrowe nawyki żywnościowe pomogą uchronić Twoją pociechę przed próchnicą zębów mlecznych, która zwiększa ryzyko próchnicy zębów stałych.Higiena jamy ustnej niemowlaka
Tandex szczoteczka do protez - biała

22.5 zł

Tandex Flexi X-Micro Fine Turquise 25 szt. Morski

64.99 zł

Tandex Hard 19 fioletowa

8.5 zł