DentiNews.pl

Pasta do zębów BioMin

Czym czyścić przestrzenie międzyzębowe?

Czym czyścić przestrzenie międzyzębowe?
Czym czyścić przestrzenie międzyzębowe?

Właściwa higiena jamy ustnej to klucz do pięknego i zdrowego uśmiechu. Czy popularny zestaw, czyli szczoteczka i pasta do zębów, jest wystarczający, aby dobrze oczyścić zęby z resztek pokarmu i płytki nazębnej? Niestety nie. Niezbędne są również akcesoria do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, do których szczoteczka manualna lub elektryczna nie docierają.

Higiena jamy ustnej

Od najmłodszych lat uczymy się, że mycie zębów pomoże nam uchronić się przed próchnicą. Warto jednak podkreślić, że samo szczotkowanie nie jest wystarczające. Większość osób myje zęby krócej niż 2-3 minuty, niedokładnie czyszcząc zęby i zapominając o higienie przestrzeni międzyzębowych. Czy wiesz, że każdy ząb ma 5 powierzchni, a podczas mycia zębów czyścimy tylko 3 z nich? Miejsca stykania się ze sobą sąsiadujących zębów to przestrzenie międzyzębowe. Są one praktycznie niewidoczne, ale to właśnie tam może rozwijać się próchnica. Ubytki w tych miejscach są szczególnie trudne do wykrycia.
Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów dwa razy dziennie i używanie płynu do płukania ust. To także czyszczenie przestrzeni międzyzębowych z resztek pokarmu i płytki nazębnej. Jeśli zaniedbamy tę część higieny, stworzymy idealne warunki do tworzenia się płytki nazębnej, próchnicy, zapalenia dziąseł i przyzębia. O tym, jakie są ich skutki, wszyscy doskonale pamiętamy. Nie wiesz, jak i czym czyścić przestrzenie międzyzębowe? Spieszymy z pomocą!

Jak czyścić przestrzenie międzyzębowe.

Na początek dobra wiadomość dla tych osób, które cenią swój czas. Przestrzenie między zębami wystarczy czyścić raz dziennie, na przykład wieczorem. Te dodatkowe 2 minuty, które poświęcimy higienie jamy ustnej, przyniosą efekty praktycznie od razu! Jak już wspomnieliśmy, tradycyjna lub elektryczna szczoteczka nie poradzą sobie z dokładnym czyszczeniem przestrzeni międzyzębowych. W tym celu musimy sięgnąć po dokładniejszy sprzęt, który z idealną precyzją usunie resztki pokarmów z najwęższych szczelin. Jaki?
Najpopularniejszym wyborem jest nić dentystyczna. Tania, skuteczna, dostępna w kilku wersjach smakowych, o różnej grubości i wykonana z różnych materiałów. Dla osób początkujących najlepsza będzie nić dentystyczna woskowana, która łatwiej przechodzi między przestrzeniami. Dla zaawansowanych nitkomaniaków polecamy nić niewoskowaną. Bogata oferta nici dentystycznych, (od tych z fluorem, przez te o smaku truskawkowym, aż do nici dla osób z aparatem ortodontycznym czy koronami) sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Warto dodać, że osoby z ciasnymi przestrzeniami między zębami powinny sięgnąć po nici płaskie, te okrągłe i grubsze sprawdzą się przy czyszczeniu szerszych przestrzeni.

Akcesoria do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych

Inną opcją są szczoteczki międzyzębowe, które są dostępne w kilku rozmiarach. Zwykle jedna osoba musi sięgnąć po różne typy szczoteczek, dobierając wielkość główki osobno do zębów trzonowych, a osobno do przednich. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z tego typu szczoteczkami, poproś swojego stomatologa o dobór właściwego produktu. Szczoteczka musi idealnie wypełniać przestrzeń między zębami, jeśli będzie za mała, nie spełni dobrze swego zadania, z kolei zbyt duży rozmiar główki może przyczynić się do np. zranienia dziąsła. Szczoteczki międzyzębowe wymieniamy średnio co 2-3 tygodnie. Ich alternatywną wersją, idealną do ciaśniejszych przestrzeni, są gumowe czyściki międzyzębowe. Równie łatwe w użyciu, choć jednorazowe. Doskonale sprawdzą się na co dzień, jak i w podróży.

A może wypróbujesz irygator do zębów?
To najdroższe z proponowanych akcesoriów, ale niezwykle skuteczne. Co więcej, przyrząd ten ma wymienne końcówki, dzięki czemu może z niego korzystać cała rodzina. Irygator do przestrzeni międzyzębowych wykorzystuje strumień wody pod ciśnieniem. Pozwala to nie tylko na dokładnie oczyszczenie zębów i przestrzeni między nimi, ale również na masaż dziąseł, co pobudza krążenie krwi. Do wyboru masz irygator stacjonarny lub irygator przenośny, idealny na podróże.

Na koniec – flossery. Co kryje się pod tą nazwą? Jest to przyrząd, który łączy w sobie nić dentystyczną oraz wykałaczkę, czyli po prostu niciowykałaczka. Mała, poręczna i łatwa w użyciu. Do wyboru masz jej wersję tradycyjną lub elektryczną, zasilaną na baterie i z wymiennymi końcówkami.

Pamiętaj, że regularne czyszczenie przestrzeni między zębami uchroni Cię przed chorobami jamy ustnej i pozwoli zadbać o świeży oddech. Do wieczornego lub porannego rytuału szczotkowania zębów i płukania jamy ustnej dodaj np. nitkowanie lub używanie irygatora. Możesz także stosować kilka przyrządów jednocześnie, jeśli takie rozwiązanie jest dla Ciebie łatwiejsze i pomoże Ci usunąć płytkę nazębną zarówno z trzonowych, jak i przednich zębów.
Tandex Hard 19 żółta

8.5 zł

Tandex Junior 8-12 biała

8.5 zł

Tandex Flexi Micro Fine Coral 25 szt. Różowy

64.99 zł