DentiNews.pl

Pasta do zębów BioMin

Co powinniśmy wiedzieć o zębach mądrości?

Co powinniśmy wiedzieć o zębach mądrości?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego mamy zęby mądrości? Co to jest zatrzymany ząb mądrości? Czy musisz usunąć swoje zęby mądrości? Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce. Ten artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące ósemek, czyli zębów mądrości.

CZYM SĄ ZĘBY MĄDROŚCI?
Zęby mądrości są tym, co nazywamy końcowym zestawem zębów trzonowych, czyli zębami znajdującymi się z tyłu jamy ustnej. Zwykle wyrastają one dość późno po pojawieniu się pełnego kompletu zębów u osoby dorosłej. Zęby mądrości u większości ludzi zaczynają się wyrzynać od późnych latach nastoletnich do wczesnych lat dwudziestych i mogą powodować dyskomfort w różnym stopniu w trakcie ich wyrastania.

DLACZEGO MAMY ZĘBY MĄDROŚCI?
Nasi przodkowie wykorzystaliby dodatkowy zestaw zębów trzonowych do mielenia i żucia pokarmu, który był surowy i trudny do przegryzienia. Wielu antropologów uważa, że właśnie dlatego sporo osób nadal ma zęby mądrości, mimo że konsumpcja żywności nie wymaga już dodatkowego zestawu zębów. Niektórzy ludzie nie mają zębów mądrości w ogóle, a teoria mówi, że tak się dzieje, ponieważ nie potrzebujemy już z nich korzystać.

DLACZEGO ZĘBY MĄDROŚCI ROSNĄ KRZYWO?
Właściwie to mit, że wszystkie zęby mądrości rosną krzywo. Istnieje wiele przypadków, w których zęby mądrości rosną idealnie prosto i mogą służyć jamie ustnej jako zdrowy, dodatkowy zestaw zębów. Kiedy tak się dzieje, nie trzeba ich usuwać. Często zęby mądrości rosną jednak krzywo, i wtedy trzeba udać się do stomatologa, który doradzi co zrobić z takim zębem. Najczęściej jednak ósemka, która rośnie krzywo może „przeszkadzać” zębom obok. Oznacza to, że niedopasowany ząb może powodować zatłoczenie, uszkodzenie sąsiadujących zębów, a nawet uszkodzenie szczęki i nerwów. Wtedy zalecane jest by usunąć takiego zęba, który zamiast pomagać, przysparza problemy.

CZYM JEST ZATRZYMANY ZĄB MĄDROŚCI?
Zatrzymany ząb mądrości to taki, który nie jest w stanie przebić się przez linię dziąseł, ponieważ jest blokowany przez inny ząb lub zęby. Nie ma wystarczająco dużo miejsca na wyrośnięcie takiego zęba, a to może spowodować duży dyskomfort lub nawet silny ból. Jeśli niezdolny do wyrośnięcia ząb mądrości będzie w stanie się przebić zanim zostanie usunięty, może spowodować uszkodzenie dziąseł, infekcję i uszkodzenie linii żuchwy lub innych zębów.

W JAKI SPOSÓB USUWA SIĘ ZĘBY MĄDROŚCI?
Każdy przypadek jest inny, a prostota procedury zależy od tego, jak rozwinął się ząb, czy przebił się przez linię dziąseł i ile szkód wyrządził jamie ustnej. Twój dentysta przedstawi ci twoją konkretną sytuację, dokładnie opisując, czego możesz się spodziewać podczas zabiegu.
Zęby mądrości, które przebiły się przez linię dziąseł są łatwo usuwane, dlatego dentysta może zdecydować, że zaczeka na usunięcie aż do tego momentu. Jedną z najtrudniejszych procedur usuwania jest wrośnięcie zęba mądrości w kość, ponieważ wymaga to usunięcia zęba w kilku częściach. W każdym przypadku znieczulenie miejscowe zostanie zastosowane do obszaru, w którym wykonywany będzie zabieg, a więc ból przy wyrwaniu zęba będzie nieodczuwalny.

JAK DŁUGO TRWA REGENERACJA PO USUNIĘCIU ÓSEMKI?
Czas powrotu do zdrowia różni się w zależności od osoby, a całkowite wyleczenie trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. W tym czasie ważne jest, aby postępować zgodnie ze wskazówkami podanymi przez dentystę aby uniknąć pogorszenia okolicy wyrwanego zęba lub zniszczenia szwów twardymi produktami spożywczymi, czy napojami. Jeżeli używane są nierozpuszczalne szwy, zostaną one usunięte około tydzień po zabiegu. Twój dentysta zaplanuje wizytę kontrolną, aby zobaczyć, jak dobrze się regenerujesz po wykonanym zabiegu i poinformuje cię o postępach.

Jeżeli twoja ósemka sprawia ci ból, natychmiast udaj się do stomatologa. Nie warto zwlekać z wizytą, gdyż może to pogorszyć stan twojej jamy ustnej, nie wspominając już o dyskomforcie związanym z nieprawidłowo rosnącym zębem mądrości.
Tandex szczoteczka do protez - biała

22.5 zł

Tandex Flexi Micro Fine Coral 6 szt. różowy

16.95 zł

Tandex Kids 4-7 żółta

8.5 zł