DentiNews.pl

Miłość, seks i zęby

Miłość, seks i zęby
Badania naukowe dowiodły, że białe, proste zęby w głównej mierze decydują o atrakcyjności seksualnej zarówno kobiet, jak i mężczyzn. „Zęby są jak ogon pawia” – stwierdzili specjaliści brytyjskich uniwersytetów w Leeds i Central Lancashire. 

Zęby wskazują bowiem na nasze dobre zdrowie oraz zapewniają „dobre geny” przyszłego potomstwa.

Badania prowadzone na uniwersytecie w Tel Awiwie wykazują, że ładnego uśmiechu oczekuje się głównie od kobiet. Około 58 % mężczyzn przy pierwszym spotkaniu zauważa i ocenia kobiece zęby, podczas gdy ubranie i fryzura pozostają często niezauważone. Natomiast badania prowadzone wśród samotnych kobiet w USA wykazały, że większą uwagę zwracają one na nieświeży oddech u mężczyzny niż na jego budowę ciała.

Na portalach towarzyskich 73% użytkowników, poszukując idealnego partnera, zwraca uwagę na „miły uśmiech”, podczas gdy tylko 40% rozgląda się za partnerem o dobrej budowie ciała. Również w większości przypadków retusz cyfrowy zdjęć dotyczy uśmiechu i zębów, a dopiero na drugim miejscu cery i twarzy.

Około 58 % mężczyzn przy pierwszym spotkaniu zauważa i ocenia kobiece zęby, podczas gdy ubranie i fryzura pozostają często niezauważone.

Badania prowadzone w Finlandii na temat atrakcyjności oraz postrzegania charakteru osób w oparciu o wygląd przednich zębów potwierdzały wpływ ich kształtu i barwy na atrakcyjność seksualną. Innymi cechami, które zostały powiązane z wyglądem zębów, jest m.in. agresywność (u osób z dużymi zębami), inteligencja czy dobroć (u osób z zadbanym uśmiechem).

Ciekawym przypadkiem są kobiety posiadające diastemę, czyli przerwę między górnymi jedynkami. Przypadłość ta postrzegana jest u kobiet jako atrybut seksualności. Znanymi kobietami z przerwą między zębami są m. in.:  Madonna, Anna Paquin, Elizabeth Moss czy Vanessa Paradis. Natomiast u mężczyzn diastema traktowana jest jako oznaka nieuczciwości i złego charakteru.

Ważnym elementem atrakcyjności jest nie tylko wygląd zębów, ale też sam uśmiech. Według badań najlepsza ekspozycja zębów w czasie uśmiechu to odsłonięcie 5 mm korony górnych siekaczy i 2 mm dolnych.

Negatywny wpływ zepsutych zębów na powodzenie u płci przeciwnej znany był już w dawnych czasach. Damy, które nie mogły pochwalić się nieskazitelnym uśmiechem, a cierpiały dodatkowo na tzw.fetor ex ore( nieświeży oddech), używały perfumowanego wachlarza jako zasłony i  zapory przed nieświeżym oddechem.

Zdrowe zęby i świeży oddech  warunkują również jakość życia seksualnego. Mężczyźni, którzy cierpią na przewlekłe zapalenie przyzębia, są bardziej narażeni na zaburzenia erekcji. Bakterie z jamy ustnej powodują zwężenie naczyń krwionośnych w penisie, które to dostarczają krwi w czasie erekcji. Również podczas pocałunku może dojść do zarażenia bakteryjnego, choć jak zauważa doradca konsumentów w American Dental Association – dodatkowa ślina może pomóc rozbić płytkę nazębną.

Hinduscy badacze zwracają również uwagę na ryzyko, jakie niesie ze sobą praktykowanie seksu oralnego przez osoby, które cierpią na choroby przyzębia i jamy ustnej. Zmiany chorobowe przyspieszają bowiem zjawisko przenoszenia zakażeń z jamy ustnej do krwiobiegu, w wyniku czego osoby te narażone są nie tylko na choroby jamy ustnej, lecz także m.in. na choroby serca.

Pamiętać zatem należy, że zdrowe zęby nie wpływają tylko na naszą atrakcyjność w kontaktach towarzyskich, lecz również warunkują nasze zdrowie. 
SD

Image courtesy of greoj at freeimages Tandex Flexi Micro Fine Coral 25 szt. Różowy

64.99 zł

Splat Special ORGANIC 75ml

23.95 zł

Tandex Wood Toothpicks drewniane wykałaczki 80 szt.

11.99 zł